Koolitusvideo paremaks – nõuanded ja soovitused

koolitusvideo

Koolitusvideo pakub väga palju eelised tavaõppe ees, seda nii õppijale kui ka õpetajale. Suurim väljakutse online koolitusvideodega on õppijate kaasamine – kodus suvalisel ajal videosid vaadates on õppijal õpetajaga raske saavutada sama kontakti, mis klassiruumis. Lisaks on internetis surfijad rahutud hinged ja eeldavad väga head materjali, või liiguvad edasi üpris kiiresti.

Täpselt nagu päris klassiruumis, tuleb ka koolitusvideosid tehes püüda õppija tähelepanu ja seda erksana hoida kogu õppevideo vältel.

Koolitusvideo kontakt vaatajaga

Esimene asi, mille pead saavutama, on kontakt video vaatajaga. Parim viis selleks on rääkiv koolitaja videos või otseülekanne. Kui vaatajad näevad koolitajat, on neil lihtsam kontakti saavutada kui ainult häält kuuldes. Mitte iga koolitusvideo ei vaja rääkivat inimest, küll aga soovitame iga lõigu või peatüki sisse juhatada “rääkiva peaga”.

  • Kontakti saavutamiseks on kindlasti vajalik õige keelekasutus. Ära kasuta liiga keerulisi termineid kui Su vaataja neid ei mõista. Tunne oma auditooriumit ja vali neile vastav keelekasutus.
  • Välimus ja riietus on olulised! Kasuta riietust, mida eeldatakse rollilt, mida videos täidad. Kui oled rääkimas suuhügieenist, siis hambaarsti töörõivad on asjakohasem kui ülikond või T-särk.

Hea võimalus kontakti hoida ja värskendada, on video käigus teha vahekokkuvõtteid ja väikesi mini-viktoriine. Küsimused vaatajale, millele tuleb video käigus vastused leida.

Koolitusvideo ettevalmistamine

Koolitusvideo ettevalmistamine erineb klassiloengu ettevalmistusest. Kõigepealt käsikiri – otsusta ära, kas räägid vabalt või käsikirja järgi. Kui otsustad käsikirja kasuks, siis tuleb kirjutamise ajal kindlasti kõva häälega kaasa rääkida – see kuidas me kirjutame ja kuidas räägime, on 2 erinevat keelt. Oluline on, et kõne oleks selge, arusaadava lausekonstruktsiooniga ja sealt puuduksid parasiithäälitsused nagu näiteks “eeee” või “mmmm”. Harjutamine tuleb kasuks.

Nagu ütlesin, on hääl koolitusvideos väga oluline. Hääl ei tohi olla igav, monotoone või väsinud. Energiline, enesekindel ja tempokas on hea hääle märksõnad. Hea soovitus on koolitusvideo salvestus teha päeva esimeses pooles, õhtuks on hääl ja üldine energiatase kindlasti vähenenud.

Helisalvestuse kvaliteet on kriitilise tähtsusega. Paljud eksperdid väidavad, et hääl on videos sõnumi edasikandjana olulisem kui pilt. Kasuta head mikrofoni ja helisalvestustarkvara, veendu, et ruumis ei oleks üleliigseid müraallikaid (keera kinni kliima, sulge aknad-uksed). Kui ebakvaliteetse pildiga videot kannatab veel vaadata, siis ebakvaliteetse ja arusaamatu heliga video jätab vaata kiiresti sinnapaika.

Vähem on rohkem

Hea koolitusvideo pikkus on 3-7min, mitte mingil juhul üle 20min. Vaataja tähelepanu hajub väga kiiresti ja pikki videosid ei vaadata lõpuni. Mahukamad teemad on soovitatav tükeldada väikesteks lõikudeks ja teha igast lõigust eraldi video. Ja nagu selle artikli alguses mainisin, võiks iga klipp alata “rääkiva peaga”!

Arvesta koolitusvideos lühikese tähelepanuga

Sõnumi kiire edasiandmine on oluline. Mõtle korraks Youtube peale ja kui kerge on seal hüpata järgmise video vaatamisele. Kui Sinu video ei ole haarav, liigutakse edasi. Ole lõbus, hoia teema kergesti haaratavana ja kergena. Vaatajad hindavad seda ja see hoiab üleval ka nende tähelepanu.

  • Mängi häälega. Hea intonatsioon aitab kaasa jälgitava video loomisel.
  • Monotoonsus tapab kiiresti video.
  • Kehakeel ja žestid on hea, ära unusta, et oled videos ja liikumine on hea

Kõige olulisem on jätta meelde, et tegu ei ole tavalise klassiruumi ja õpilastega, kes peavad istuma ja kuulama 45 minutit. Sinu vaatajad on täiskasvanud, oma kiire elutempo ja toimetamistega. Kursust luues arvesta sellega, et neil on vaja kiireid lahendusi.

Kasuta mitmekesiseid esitlusvahendeid

Mis iganes sa koolitusvideos teed, kasuta erinevaid tehnikaid ja miksi neid omavahel. Rääkiv pea, slaidid, animatsioonid, joonised, videoklipid mujalt ja fotod. Mida mitmekülgsem video, seda põnevam vaadata.

On oluline, et videos toimuks muutused ja liikumine. Näita rääkiva pea vahele tekste, kasuta teist kaameranurka, muuda video filmimise kohta – mis iganes on vajalik, et klippi vaheldust tuua.

Slaidid on väga hea võimalus tuua videosse vaheldust. Samal ajal kui räägid, näita ekraanil illustreerivaid fotosid, jooniseid või võtmesõnumit tekstina. Tarkvara õppevideod kasutavad sellist lähenemist väga palju, samas on seal oht, et kogu video ongi ainult üks suur slaid või ekraanisalvestus õpetaja tööst – seda tuleb samamoodi vaheldusega rikastada.

Üks lihtne viis vidoet rikastada on kasutada erinevaid zoomi astmeid. Vahepeal vaade lähedalt, siis keskplaanis ja võibolla vahele näidatakse hoopis terve ruumiga lainurk kaadrit. Hea koht zoomi muutmiseks on lõikude vahed, see aitab ka visuaalselt sõnumisse “murdekohti” sisse tuua.

Ole koolitusvideos järjepidev

Mitmekülgsus videos on hea, samas pead jääma järjepidevaks. Liiga palju muutusi ja erinevaid elemente võib hakata tunduma kaosena, liiga vähe, ja vaatajad jäävad magama. Ole järjekindel ja proovi kinni pidada neist põhitõdedest:

  • Kasuta 2-3 erinevat video tüüpi (foto ja slaid läheb ka videotüübina arvesse)
  • Kasuta 1-2 erinevat üleminekut (transitions) ühest kaardrist teise minekuks
  • Kasuta ühte (maksimaalselt kahte) kirjastiili. Värvidega võid ümber käia vabamalt aga kasuta seal ka süsteemi.
  • Kasuta kirjastiile ja värve, mis on ekraanilt hea lugeda.

Koolitusvideo ettevalmistamine on kindlasti oluliselt rohkem tööd kui klassiruumis tunni planeerimine. Soovitus on alustada tagasihoidlikult ja koos oskuste arenemisega planeerida järjest keerukamaid lahendusi. Loomingulised lahendused on siin lõputud!

Videoturunduses on koolitusvideo strateegiana väga tähtsal kohal. Aitame Sul kokku panna strateegia heaks koolitusvideoks, võta meiega ühendust!